Web tasarımı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmelidir.

29 Ocak 2016
Posted by Hüseyin Ateş
506 Views

Bir web sitesinin etkili olabilmesi için birkaç başlıkta açıklama yapacağım.
Öncelikler iyi bir web tasarımı, kişinin veya şirketin işini ve kurumsal imajını yansıtması gerekmektedir. Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi kurumsal kimlik ve kullanılan renklerdir.

Özgün olması;

Takip eden değil takip edilen olmanız gerekmektedir. Sizi ve şirketinizi yansıtan web siteniz tasarım ve içeriğiyle birlikte tamamen size özgün olmak zorundadır. Birbirine benzeyen tasarımlar ve içerik hırsızlığından uzak kalmanız gerekmektedir. Size özgün tasarımlar ve içerikler sizi her zaman diğer web sitelerinden daha ön planda tutacaktır.

Sadelik;
Ürün ve hizmetleriniz web sitenizin tasarımı ve renk kalabalıklığı içerisinde kaybolmamalıdır. Müşterileriniz sitenize girdiğinde hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında kolayca bilgi edinmeli ve gereksiz tasarım ve bilgilerden korunmalıdır. Mümkün olduğunca sade tasarımlar ve göz yormayan rekler kullanılmalıdır.

Erişebilrilik
Bir çok web tasarımcısının korkulu rüyası haline gelen bu iş çok dikkat gerektiren bir konu haline gelmiştir. Farklı tarayıcı ve ekran boyutlarında web sitenizin nasıl göründüğü çok önemlidir. Sitenizi tasarlayan kişi bu konuda bilgi sahibi değil ise kendi ekranından ve kullandığı tarayıcıdan gördüğünü doğru kabul edip başka hiçbir test uygulamadan sitenizi yayına alacaktır. Yapılan web sitesi tüm tarayıcılara ve ekran boyutlarına uygun bir biçimde tasarlanmalı ve kodlanmalıdır.

Hız;
Kullanıcılar herzaman sonuca odaklı araştırmalar yapmaktadır. A hizmeti için sitenize giren bir kullanıcı sayfanın açılmasını uzun süre bekleyemez, önünde birden fazla seçenek olduğu için sizi beklemek yerine hemen diğer seçeneklere başvurur. Burada önemli olan sitemize gelen ziyaretçiye hızlı bir şekilde aradığı içeriği sunmaktır.

Arama Motoru Optimizasyon
Yapılan en büyük hatalardan biriside arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır. Arama motorları üzerinden gelen kullanıcıların çoğunluğu, bir ürün, hizmet veya içerik aratarak sitenize ulaşmıştır. Sitenizde düzensizce yapılan iyileştirme çalışmaları sitenizi bir süreliğine ön sıralara çıkartsada bir süre sonra gerileme olasığılı yüksektir. A hizmeti için ayırdığınız sayfayı ön sıralara çıkarmak adına gereksiz, yanlış linkleme ve yanlış anahtar kelimeler kullanarak arama motorlarından eksi(-) puan almasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu iş profesyonelce yapılmalıdır ve zeka işidir.

Mutlu günler dileğiyle. 
Hüseyin ATEŞ – 4NET Proje Sorumlusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir